Кина изутринава ги продолжи контроверзните воени вежби во близина на Тајван, во последниот ден од маневрите што значително ги зголемија тензиите во регионот, јави ДПА.

Војската на Тајван објави дека 20 кинески воени авиони и 14 воени бродови учествувале вчера во вежбите, при што кинеските беспилотни летала повторно биле забележани над островот Кинмен, кој е под управа на Тајван, кој се наоѓа на само 10 километри од пристанишниот град Ксиамен на кинеското копно.

Кинеското раководство во Пекинг ги започна маневрите како одговор на посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси на Тајпеј претходно оваа недела.

Вежбите го претставуваат најголемиот приказ на воена сила на Кина откако ракетните вежби спроведени во средината на 1990-тите ги наведоа САД да испратат два носачи на авиони во Тајванскиот теснец.