Сицилијанскиот мафијаш Џовани Бруска, човекот кој ја активираше бомбата во која беше убиен судијата Џовани Фалконе во 1992 година, е ослободен од затвор откако издржа 25-годишна казна, предизвикувајќи тага и гнев кај роднините на оние што ги уби и шок во цела Италија.

Бруска (64) беше уапсен во 1996 година, четири години по нападот близу Палермо во кој беа убиени Фалконе, неговата сопруга и тројца полицајци. Откако стана соработник на правдата, тој им помогна на обвинителите во борбата против клановите на Коза ностра. Бруска беше еден од најблиските соработници на познатиот мафијачки бос Тото Риина.

Убиството на Фалконе, а два месеци подоцна и убиството на неговиот колега против мафијата, Паоло Борселино, беше една од најпознатите озлогласени епизоди во долгата и насилна борба на Италија против организираниот криминал.

Бруска, познат како „убиец на луѓе“, ја призна својата улога во над 100 убиства, вклучително и смртта на 14-годишното момче, Џузепе ди Матео, кој беше убиен и растворен во киселина затоа што беше син на информатор за мафија.

„Тој соработуваше со правдата само за да ги добие придобивките, тоа не беше личен, интимен избор“, изјави за дневниот весник „Кориере дела сера“ Росарија Коста, вдовица на полицаец кој почина во бомбашкиот напад на Фалконе.

Марија Фалконе, сестра на судијата, рече дека е „тажна“ од веста, но дека законот му дава на Бруска право да го напушти затворот.

Бруска им доставуваше на истражителите информации за неколку смртоносни напади на Коза ностра извршени во 80-тите и 90-тите години и сведочеше на судењето за наводни преговори меѓу италијански официјални лица и мафијаши за запирање на бомбашките напади.

Бруска – на кој веќе му беше одобрено привремено отсуство од затвор во неколку наврати – ќе биде на условна казна четири години, објавија италијанските медиуми.

„Без оглед на тоа што некој може да помисли на злосторствата што ги извршил во тоа време, постоеше соработка… Да не заборавиме дека тој даде информации за бомбашките напади и во Сицилија и во континентална Италија“, изјави за Ројтерс главен обвинител за борба против мафијата, Федерико Кафиеро де Рахо.

„Јасно е дека судиите веруваа дека ова е соодветната казна затвор“, додаде тој.

Неколку италијански политичари го осудија ослободувањето на Бруска.

„Ова не е ‘правда’ што Италијанците ја заслужуваат“, рече Матео Салвини, шеф на десничарската Лига, која води во анкети на јавното мислење.