Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 3.824 тестови, а регистрирани се 1.409 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 783, Битола – 76, Куманово – 67, Кавадарци – 55, Тетово – 50, Велес – 45, Прилеп и Гостивар – по 42, Струмица и Неготино – по 30, Гевгелија – 24, Охрид – 21, Штип и Кичево – по 19, Кочани – 14, Ресен – 13, Крива Паланка – 12, Валандово – 11, Радовиш – 7, Струга, Делчево и Македонски Брод – по 6, Свети Николе, Виница и Демир Капија – по 5, Берово и Богданци – по 4, Дебар и Пробиштип – по 2, Кратово, Демир Хисар, Пехчево и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.409), регистрирани се 206 реинфекции.

Регистрирани сe 1.455 оздравени пациенти од: Скопје – 298, Битола – 129, Кавадарци – 123, Куманово – 112, Тетово – 98, Гостивар – 77, Велес – 76, Прилеп – 72, Струмица – 51, Валандово – 42, Неготино – 40, Штип – 39, Охрид – 37, Гевгелија – 35, Кичево – 34, Радовиш – 28, Ресен и Крива Паланка – по 21, Кочани – 20, Свети Николе – 18, Струга – 14, Богданци – 13, Дебар – 12, Делчево – 9, Демир Капија и Демир Хисар – по 8, Виница – 7, Дојран и Крушево – по 3, Берово и Кратово – по 2, Македонски Брод, Пробиштип и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 18 починати лица: 5 починати лица од Скопје (64г, 69г, 70г, 74г и 81г), по 3 лица од Штип (78г, 86г и 90г) и Охрид (54г, 78г и 79г), 2 лица од Куманово (75г и 81г) и по едно лице од Гостивар (71г), Велес (74г), Делчево (80г), Кочани (77г) и Неготино (81г). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 10 починати лица, Куманово (3), Скопје (3), Струмица (3) и Берово (1).

Починатите се на возраст од 40г до 89г. Од пријавените лица 4 лица се починати во болнички услови и 6 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 31.01.2021 – 07.02.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=28), 17 лица се целосно вакцинирани, а кај сите лица се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјата се направени вкупно 1.834.588 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 283.547, бројот на оздравени пациенти е 263.196, на починати е 8.686, а бројот на активни случаи изнесува 11.665.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 130451, Активни 6955

Куманово 15552, Активни 489

Битола 13545, Активни 528

Прилеп 13139, Активни 307

Тетово 12935, Активни 389

Кавадарци 9645, Активни 440

Гостивар 9140, Активни 251

Велес 8902, Активни 314

Охрид 8255, Активни 258

Штип 7720, Активни 122

Струмица 7594, Активни 253

Кичево 5140, Активни 120

Кочани 4819, Активни 140

Струга 4520, Активни 95

Гевгелија 4010, Активни 158

Неготино 3424, Активни 162

Свети Николе 2539, Активни 71

Ресен 2479, Активни 66

Радовиш 2394, Активни 89

Крива Паланка 2284, Активни 47

Делчево 1853, Активни 63

Берово 1676, Активни 23

Дебар 1541, Активни 23

Валандово 1478, Активни 65

Виница 1334, Активни 29

Пробиштип 1270, Активни 11

Богданци 956, Активни 58

Кратово 909, Активни 29

Крушево 851, Активни 12

Демир Хисар 793, Активни 19

Македонски Брод 669, Активни 29

Демир Капија 521, Активни 18

Македонска Каменица 517, Активни 13

Пехчево 443, Активни 12

Дојран 249, Активни 7