Шест лица се приведени откако полициски службеници од криминалистичката полиција при СВР Битола вчера извршиле претреси на повеќе локации во Битола и прегледи на повеќе лица, при што биле пронајдени хероин, марихуана и други предмети.

При претрес со судска наредба во домот на Л.Н.(39) од Битола, соопштија денеска од МВР, биле пронајдени и одземени марихуана, дробилка со остатоци од марихуана и други предмети. При претрес во домот и други простории кои ги користи О.П.(44) од Битола, извршен со судска наредба, биле пронајдени повеќе предмети за кои постои сомнение дека потекнуваат и се поврзани со кривично дело по член 215 од Кривичниот законик.

При преглед на П.П.(40) од Битола бил пронајден и одземен хероин. Додека, при преглед кај О.Д.(37) од Битола, исто така, бил пронајден и одземен хероин, а со него биле затекнати и Г.С.(20) од Битола и Ф.О.(36) од Ресен.Сите лица биле задржани во полициска станица и по целосно документирање на случаите ќе следуваат соодветни пријави, соопштија од МВР.