Во скопската населба Топанско поле денеска во 12.00 часот полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје го лишиле од слобода М.А.(26) од Скопје.

Од МВР денеска информриаа дека тој бил баран со централна потерница по наредба на Основно јавно обвинителство Скопје, а му била определена мерка притвор за сторено кривично дело „разбојништво“ по член 237 од Кривичниот законик.

Лицето било предадено во Полициската станица Бит Пазар за понатамошна постапка.