Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 5.724 тестирањe, а регистрирани се 760 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 325, Куманово – 65, Тетово – 63, Гостивар – 37, Струмица – 31, Кичево – 28, Струга – 26, Охрид, Штип и Дебар – по 24, Кавадарци – 18, Велес – 17, Прилеп , Битола и Радовиш – по 9, Кочани – 8, Неготино и Делчево – по 5,Свети Николе, Пробиштип, Кратово и Македонска Каменица – по 4, Ресен и Берово – по 3, Крива Паланка, Виница, Богданци и Македонски Брод – по 2, Гевгелија, Валандово и Крушево – по 1.

Регистрирани сe 644 оздравени пациенти од:Скопје – 219, Тетово – 94, Гостивар – 81, Куманово – 47, Струмица – 34, Кавадарци – 24, Дебар – 22,Кичево -21,Битола и Ресен – по 12, Велес – 10, Кочани – 9, Радовиш – 7, Прилеп ,Штип и Кратово – по 6, Неготино – 5, Гевгелија, Свети Николе, Берово и Виница – по 4, Валандаво ,Македонски Брод и Пехчево – по 2, Охрид, Струга,Крива Паланка , Делчево ,Богданци ,Демир Хисар и Македонска Каменица – по 1.

Пријавени се 23 починати лица: 9 починати лица од Скопје (82г,81г,79г,71г,70г,60г,59г, 58г и 48г), по 2 починати лица од Куманово (77г и 67г), Прилеп (81г и 78г) ,Гостивар (74г и 65г), Струмица (83г и 68г),Кичево (73г и 71г) и Дебар (75г и 59г), и по едно починато лице од Тетово( 48г ) и Виница (47г).

Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Направени се 5.724 тестови преку: ИЈЗ-312, ЦЈЗ Скопје-73, ЦЈЗ Битола-69, ЦЈЗ Прилеп-54, ЦЈЗ Тетово–124, ЦЈЗ Куманово –77, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 5, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–197, Жан Митрев (Филип Втори)-128, Авицена-339, Биотек-278, Систина-138, лабораторија Лаор-347, Синлаб-137, Ремедика-16, Плодност–34, Генеа -17, Никоб лаб-712, ВФВ Медикал-75, Ели Медика-117, Ројал Медика –53, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.418.

Досега во земјата се направени вкупно 1.169.901 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 178.159, бројката на оздравени пациенти е 157.294, на починати е 5.987, а бројот на активни случаи изнесува 14.878.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 76805, Активни 5899

Куманово 10340, Активни 938

Прилеп 8681, Активни 275

Тетово 10419, Активни 1972

Битола 6730, Активни 269

Велес 5792, Активни 239

Гостивар 7697, Активни 1158

Кавадарци 5496, Активни 220

Охрид 5566, Активни 488

Штип 5275, Активни 203

Струмица 5235, Активни 686

Струга 3611, Активни 566

Кочани 3006, Активни 125

Кичево 3647, Активни 620

Гевгелија 2300, Активни 81

Неготино 2249, Активни 53

Свети Николе 1698, Активни 126

Ресен 1414, Активни 123

Крива Паланка 1273, Активни 35

Радовиш 1355, Активни 127

Берово 1130, Активни 30

Делчево 1052, Активни 65

Дебар 1367, Активни 232

Виница 960, Активни 41

Пробиштип 844, Активни 51

Валандово 745, Активни 35

Богданци 530, Активни 35

Крушево 516, Активни 23

Демир Хисар 412, Активни 10

Демир Капија 401, Активни 2

Кратово 470, Активни 63

Македонски Брод 439, Активни 59

Пехчево 294, Активни 4

Македонска Каменица 274, Активни 23

Дојран 136, Активни 2