Најголем број на случаи повторно се потврдени во Скопје, Тетово и во Гостивар, а пораст на случаи на коронавирусот се бележи и во Кичево. Во Скопје повторно има над илјада активни случаи на ковид-19.

БОЛЕСТА ЗАСИЛЕНО СЕ ШИРИ

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 5.780 тестирање, а регистрирани се 588 нови случаи на ковид-19:

Скопје – 230, Тетово – 101, Гостивар – 82, Кичево – 48, Дебар – 17, Охрид и Струмица – по 16, Куманово – 15, Струга –11, Битола – 8, Кавадарци и Свети Николе – по 6, Радовиш и Берово – по 5, Велес и Валандово – по 4, Штип и Виница – по 3, Ресен и Македонски Брод – по 2, Прилеп, Кочани, Демир Капија и Пехчево – по 1.

Регистрирани сe 26 оздравени пациенти од: Скопје – 8, Тетово – 6, Гостивар – 4, Куманово, Битола и Берово – по 2, Кичево и Валандово – по 1.

Пријавени се 8 починати лица: по 2 лица од Тетово (66г и 72г) и Гостивар (67г и 72г), по едно лице од Скопје (65г), Прилеп (51г), Кичево (74г) и Велес (65г). Од починатите лица само едно лице е починато во домашни, а останатите 7 лица во болнички услови.

Направени се 5.780 тестови преку: ИЈЗ-194, ЦЈЗ Скопје-81, ЦЈЗ Битола-109, ЦЈЗ Прилеп-27, ЦЈЗ Тетово–90, ЦЈЗ Куманово–89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–82, Жан Митрев (Филип Втори)-82, Авицена-393, Биотек-169, Систина-84, лабораторија Лаор-702, Синлаб-50, Ремедика-18, Плодност–29, Генеа – 11, Никоб лаб-861, ВФВ Медикал-64, Ели Медика-43, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.592.

Досега во земјата се направени вкупно 1.033.882 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 159.269 бројката на оздравени пациенти е 150.613, на починати е 5.521, а бројот на активни случаи изнесува 3.135.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 6.9879, Активни 1.053
Куманово 9.114, Активни 193
Прилеп 8.359, Активни 28
Тетово 8.127, Активни 755
Битола 6.395, Активни 75
Гостивар 5.583, Активни 370
Велес 5.498, Активни 21
Кавадарци 5.189, Активни 31
Охрид 5.088, Активни 67
Штип 4.983, Активни 18
Струмица 4.220, Активни 88
Струга 3.050, Активни 67
Кочани 2.823, Активни 27
Кичево 2.771, Активни 161
Гевгелија 2.199, Активни 2
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.536, Активни 9
Ресен 1.242, Активни 8
Крива Паланка 1.229, Активни 2
Радовиш 1.183, Активни 19
Берово 1.053, Активни 18
Дебар 1.025, Активни 71
Делчево 977, Активни 3
Виница 898, Активни 12
Пробиштип 791, Активни 2
Валандово 681, Активни 11
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 398, Активни 2
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 372, Активни 13
Пехчево 279, Активни 8
Мак.Каменица 250, Активни 1
Дојран 132, Активни 0