Владата на Перу прогласи вонредна состојба долж нејзината северна граница со Еквадор, откако бран насилства ја погоди соседната земја кога еквадорскиот нарко бос Адолфо Марсијал Виламар Фито избега од затвор.

Перуанскиот премиер Алберто Отарола најави дека како дел од прогласувањето на вонредна состојба, ќе бидат распоредени одреден број воени трупи за поддршка на полициските сили.

Тој додаде дека министрите за одбрана и за внатрешни работи на Перу ќе бидат во близина на границата за да ги координираат операциите.

Еквадорскиот претседател Даниел Нобоа претходно издаде декрет за класификација на 22 криминални банди како терористички организации, набргу откако вооружени напаѓачи зазедоа ТВ студио за време на пренос во живо, што е најнов пример за ескалација на беззаконието и насилството во земјата.

Откако Фито избега од затвор, избувнаа немири во најмалку шест затвори, при што некои затвореници земаа голем број затворски чувари како заложници и им се заканија дека ќе ги убијат доколку бидат распоредени војници за да ја вратат контролата врз затворските објекти.

Исто така, четворица полицајци беа киднапирани откако претседателот Даниел Нобоа прогласи вонредна состојба.