Протести на опозицијата

Последниот ден од изборите во Русија беше одбележан со протести организирани од опозицијата, кои започнаа напладне во секоја од 11-те временски зони во земјата, како и во странство.

Околу пладне стотици руски граѓани се наредија пред руската амбасада во Софија за да гласаат на претседателските избори во нивната земја. Одѕивот во тоа време го одразуваше повикот на руската опозиција до граѓаните да протестираат против режимот во Кремљ во акцијата наречена „Ручек против Путин“ – секој што не се согласува со актуелната администрација да излезе на гласање напладне и да гласа против Путин или да се изјасни одбивање да гласаат.

Паралелно со ова, пред амбасадата се одвива протестна акција – граѓаните поставија гласачка кутија во која може да се фрлаат ливчиња за мир или војна. Гласачките ливчиња за мир го носат ликот на неодамна починатиот дисидент Алексеј Навални, а оние за војна – Владимир Путин.

Поддржувачите на Навални повикаа да се гласа против Путин

Поддржувачите на Алексеј Навални ги повикаа луѓето ширум Русија да излезат во недела напладне во секоја од 11-те временски зони во земјата, сите во исто време. Кампањата „Ручек против Путин“, поддржана од вдовицата на Навални, Јулија Навалнаја, се организира како начин луѓето да протестираат без ризик од апсење бидејќи ќе застанат во ред за легално гласање. Кремљ ги предупреди луѓето да не присуствуваат на неовластени собири, но акцијата „Ручек против Путин“ започна /види галерија/. На протестното гласање во Берлин се приклучи и самата Навалнаја.

Надвор од Русија револт кон Путин

Најголемите протести всушност се одржаа надвор од територијата на Руската Федерација. Русите почнаа да се собираат пред амбасадата во главниот град на Ерменија, Ереван, еден час пред настанот – според проценките на дописникот на ТВ „Дожд“, линијата достигнала 600 метри.

Слична ситуација е забележана и во двата најголеми града на Казахстан, Астана и Алмати. Во Алмати во близина на зградата на рускиот генерален конзулат се формирала редица од неколку стотици метри, јавува дописникот на Дојче веле. Очевидци веруваат дека во ред чекаат најмалку 400 луѓе.

Пред амбасадата во главниот град на Киргистан, Бишкек, се создаде една од најголемите редици. Таму дојдоа околу две илјади луѓе.

Спорадични протести веќе ги одбележаа изборите во изминатите два дена, при што неколку делови беа опожарени.