Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 543 тестови, а регистрирани се 44 нови случаи со КОВИД-19 и 47 оздравени пациенти. Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати. Согласно, регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати, соопшти Министерството за здравство.

Од 44 новозаболени од Скопје се 29, Битола, Прилеп, Охрид, Гостивар и Кочани – по 2, Струмица, Штип, Радовиш, Берово и Виница – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (44), регистрирани се 13 реинфекции.

Од 47 оздравени пациенти од Скопје се 37, Битола, Прилеп и Струмица – по 2, Охрид, Куманово, Велес и Неготино – по 1.

Направени се 543 тестови: ИЈЗ-83, ЦЈЗ Скопје-48, ЦЈЗ Битола-12, ЦЈЗ Прилеп-14, ЦЈЗ Тетово-4, ЦЈЗ Куманово-7, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија-20, Жан Митрев (Филип Втори)-1, Авицена-12, Биотек-11, Систина-6, лабораторија Лаор-3, Синлаб-6, Ремедика-4, Плодност-1, Генеа-1, Никоб Лаб-11, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-1, Спектра-ММ-0, Рапид Лаб–1, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-0, ПЗУ ГМ Лаб-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 291.

Досега во земјата се направени вкупно 2.182.473 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 344.075, бројот на оздравени пациенти е 334.249, на починати е 9.564, а бројот на активни случаи изнесува 262.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      162278, Активни   184
Куманово    18247, Активни    4
Битола      17989, Активни    13
Прилеп      15557, Активни    24
Тетово      14473, Активни    0
Кавадарци   12098, Активни    5
Велес 10814, Активни    2
Охрид 10322, Активни    3
Гостивар    10281, Активни    4
Струмица    8785, Активни     2
Штип  8774, Активни     8
Кичево      6076, Активни     1
Кочани      5546, Активни     2
Струга      5173, Активни     0
Гевгелија   4884, Активни     0
Неготино    4151, Активни     1
Ресен 3029, Активни     0
Радовиш     2837, Активни     1
Свети Николе      2795, Активни     0
Крива Паланка     2660, Активни     0
Делчево     2184, Активни     1
Берово      1877, Активни     2
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1479, Активни     1
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1133, Активни     2
Богданци    1102, Активни     0
Крушево     1039, Активни     1
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   801, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     519, Активни      0
Дојран      370, Активни      0.