Италијанското издание „Газета дело Спорт“ објави рејтинг, со кој се оценуваат играчите и тренерот на Јувентус. Роналдо доби најнизок резултат – 4. Тој беше наречен „неповратно најлош“. Истата оценка ја заработи и главниот тренер Андреа Пирло.

Најдобри поени во Јувентус добија дефанзивецот Матијас де Лихт и голманот Војчех Шчесни – 6.

Милан со 72 поени, се искачи на третото место. Јувентус има 69 бода и е на 5. позиција.