Најмногу 650 туристи дневно ќе може да ја посетат најголемата туристичка атракција во Индија. Билетите се резервираат преку интернет, соопштија тамошните власти.

На влезот ќе се мери температурата на посетителите. Задолжително е да се носат маски и луѓето да се придржуваат до мерките на физичко растојание. Таџ Махал беше затворен во април поради наглото зголемување на бројот на заразени со коронавирусот во Индија.

Министерство за здравство објави 62.224 нови случаи изминативе 24 часа, што е значителен пад во споредба со 400.000 дневно во април. Според наводите, 2.542 лица починале како резултат од вирусот. Со тоа, вкупниот број смртни случаи од избувнувањето на пандемијата се зголеми на 379.573 лица.

Градот Агра каде што се наоѓа Таџ Махал, вчера пријави 10 новозаразени, а во април имало 500 заразени на ден.