На социјалната мрежа Јутјуб се појави видео на кое наводно се гледа како српскиот бизнисмен прво зборува на телефон на улица. Сосема незабележливо, му приоѓа црн автомобил, од кој излегуваат двајца мажи.

Го опколуваат, фаќаат и туркаат во запалениот автомобил, по што се оддалечуваат во непознат правец.

Како што претходно објавија медиумите, се сомнева дека киднапирањето го организирала неговата сопруга, бидејќи тој сакал да се разведе од неа, но таа сакала да го осигура својот имот, па направила план со нејзиниот брат.

Украинскиот портал „Киев оператив“ пренесува дека пријателот на Рогановиќ го пријавил киднапирањето, велејќи дека тој не бил таму веќе некое време. Полицијата тогаш утврди дека станува збор за Милован Рогановиќ, сопственик на компанијата „Делта Спорт“.