Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун минатата недела изрази подготвеност за повторно активирање на телефонската линија меѓу двете земји, која беше прекината од Северна Кореја на почетокот на август во знак на протест против американските и јужнокорејските воени вежби, само неколку дена откако линијата за првпат беше воспоставена.

Новинската агенција го повика Сеул да ја исполни својата „задача“ и да ги обнови затегнатите прекугранични врски, без да наведе детали.

Ким ја повика Јужна Кореја да ги напушти своите „двојни стандарди“ и „заблудите“ за севернокорејските воени активности за самоодбрана, додека во исто време развива сопствено оружје.