БЕЛГРАД – Опозицијата во среда ќе ја информира јавноста дали следниот протест „Србија против насилството“ ќе се одржи во петок или сабота, изјави пратеникот Зајдено Небојша Зеленовиќ, пренесува Н1.

Досега се одржани пет протести против насилството по двете масовни убиства во Србија, на кои учествуваат десетици илјади граѓани и дел од опозицијата. Барањата на протестот се да се запре промовирањето на насилството во медиумите и да се утврди одговорноста на властите.

„Ќе почекаме да добиеме подетални информации во текот на денешниот ден и утре ќе ја информираме јавноста за датумот на средбата, како и за тоа кои се потврдени говорници на средбата. А оваа недела ќе имаме млади луѓе, ќе добијат можност да се обратиме пред толпата, ќе има и универзитетски професори, но за сето тоа ќе разговараме утре“, рече Зеленовиќ.

Данијела Несторовиќ, пратеничка на Еколошкото востание, во понеделникот вечерта за Н1 изјави дека следниот протест против насилството ќе се одржи во сабота и дека „најверојатно ќе погледнат назад во некои институции“.

Откако претседателот повика на дијалог, на претходните протести имаше можност да им се обрати на граѓаните и да слушне што сакаат од него, но секако дека не ја искористи таа можност“, изјави Несторовиќ во емисијата „Њуз Најт“.

Опозицијата одбива разговори со Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, преку Инстаграм ги покани претставниците на опозицијата на разговор, а во исто време одби да ги исполни барањата на протестот. Опозицијата, пак, го поставува како услов за разговор.

Шефот на парламентарниот клуб Зелено-левичарски, Радомир Лазовиќ изјави дека нема што да разговара со претседателот на Србија, Александар Вучиќ, додека не ги исполни барањата на уличните протести, бидејќи нема доверба во него и смета дека се што Шефот на државата вели дека е за манипулација, пренесува ФоНет.

Лазовиќ за весникот Данас изјави дека се исполнети две барања од протестот и дека тоа покажува дека притисокот на граѓаните функционира.