Со одлука на Основниот суд во Тетово, Зијадин Села го доби официјалните печати на Алијанса за Албанците, со што се зацврсти неговата позиција како претседател на партијата. Оваа одлука следи по спор околу раководството во партијата, спротивставувајќи го Села против ривалот Арбен Таравари.

Судска пресуда го воспоставува раководството на Села над Алијанса за Албанците

Основниот суд во Тетово расправаше за вистинското раководство на Алијанса за Албанците веќе некое време. Со високи тензии меѓу фракцијата лојална на Села и оние кои се на линија на Таравари, судот имаше задача да го реши лидерскиот ќорсокак. На крајот, судот пресуди во корист на Села, потврдувајќи го неговиот статус на легитимен претседател на Алијанса за Албанците

Портпаролот на партиската служба за односи со јавноста изрази задоволство од одлуката на судот, наведувајќи:

Прифаќањето на судот на нашето барање за регистрација на Зијадин Села за претседател на Алијансата за Албанците е победа за нашата партија. Со оваа пресуда, сите засегнати страни се уредно информирани, а Зијадин Села ја презема неговата вистинска позиција како официјален лидер на Алијанса за Албанците“.

Реакција на Таравари

Сепак, пресудата не беше пречекана со согласност од Таравари. Арбен Таравари, соборениот лидер, се огласи на социјалните мрежи за да го изрази своето незадоволство од одлуката на судот.

Во објава на Фејсбук, Таравари ја критикуваше одлуката на судството, обвинувајќи го Села за политичко полтронство кон ДУИ.  И покрај ваквата одлука, Таравари остана пркосен, нагласувајќи ја непоколебливата поддршка на народот за неговата кауза.

Таравари најави жалба на оваа одлука.

Идеолошки раскол и политички сојузи

Раздорот во Алијансата за Албанците произлегува од идеолошките разлики во однос на изборната стратегија на партијата. Таравари се залагаше за колаборативен пристап со опозициските партии, став кој наиде на отпор од Села, кој навидум се залагаше за независно изборно учество за АА. Овој идеолошки раздор кулминираше со раскол во партијата, при што Таравари формираше коалиција со другите опозициски партии во коалицијата „Вреди“.

Спротивно на тоа, фракцијата на Села склучи сојуз со Демократската унија за интеграција (ДУИ), формирајќи ја коалицијата „Европски фронт“. Ова укажува дека сепак Села не се залагал за независно изборно учество. Некогашните сопартијци Села и АА сега се натпреваруваат на претстојните избори како дел од поширока политичка коалиција.

Фракцијата на АА влезе во коалиција со ДУИ за претстојните избори – дали Села беше пион во политичката игра на интегративците цело време?

Села и неговата позиција

Одлуката на судот што го зацврсти неговото раководство,  но Зијадин Села не губеше време во скокање во прегратката на ДУИ.  Минатата недела фракцијата на Села и официјално се усогласи со ДУИ, со што го зацементира нивното заедничко учество на парламентарните избори. Самиот Села ќе ја предводи пратеничката листа во петтата изборна единица како дел од коалицијата „Европски фронт“.

Во турбулентниот свет на албанската политика, Зијадин Села се појавува како застрашувачка фигура, која пресметано ја ослабна албанската опозиција, играјќи во рацете на ДУИ. Дали неговата улога ќе роди резултат, останува да видиме.