Израелските сили ја презедоа контролата врз главниот граничен премин меѓу Појасот Газа и Египет на палестинска страна, како и клучниот пат до него, по повеќечасовна неизвесност дали операцијата започнала во јужниот град Рафах, но и повика на продолжи разговорите.

Тенкови се движат кон Рафах

Израелската армија го потврди заземањето на контролниот пункт по извештаите во израелските и арапските медиуми дека тенкови се движат кон Рафах и дека целите во градот се под оган.

Понатамошната ескалација на тензиите поради ризикот од операција во Рафах, која САД и многу други одбиваат да ја поддржат поради опасноста за цивилите, следи по одлуката на исламистичкото движење Хамас да го прифати предлогот за прекин на огнот во три фази, седум месеци по започна војната. Тел Авив не го поддржа, но тимот на премиерот Бенјамин Нетанјаху објави дека испраќа делегација за нова рунда разговори во Каиро.

САД и Катар го засилуваат притисокот за договор

САД и Катар го засилуваат притисокот врз двете страни да постигнат договор, изјави американски извор за The Jerusalem Post. И овде, како и во објавата на Ал Џезира по одлуката на Хамас, пишува дека преговорите за прекин на огнот пропаднале и затоа директорот на ЦИА Вилијам Барнс отишол во Катар; двете страни моментално се обидуваат да им вдахнат нов живот.

Вашингтон предупредува: Израелска офанзива во Рафах ќе значи хаос и анархија!

Портпаролот на граничните власти во Газа изјави за Ројтерс дека контролниот пункт е затворен поради оваа операција (која исто така го запре протокот на помош за Појасот).

Палестинците масовно бегаат

ОН проценуваат дека 360.000 Палестинци избегале од Рафах откако Израел нареди евакуација на делови од јужниот град во Појасот Газа, соопшти палестинската агенција за бегалци УНРВА.

„Нема каде да одат“, пишуваат од агенцијата, која има затегнати односи со еврејската држава, на својот профил во X.

„На неколку часа од колапс“

„Нема безбедност без прекин на огнот“, се додава во пораката, фрлајќи сомнеж врз тврдењето на Израел дека тој ги евакуира луѓето во „безбедните зони“ на север и долж брегот.

Властите во Газа велат дека здравствениот систем на Појасот е „на неколку часа“ од колапс. Израел тврди дека обезбедил 266.000 литри гориво за болници и други хуманитарни потреби.