Капитенот на репрезентацијата на Аргентина, Лионел Меси, победата на Светското првенство во Катар им ја посвети на навивачите, но и на Диего Марадона.

– Пехарот им припаѓа на сите што не го освоиле на претходните светски првенства. Трофејот му припаѓа на Диего, кој не поддржуваше од небото и на сите што ја поддржуваа репрезентацијата, внимавајќи не само на резултатот, туку и на желбата што секогаш ја покажувавме, дури и кога  не одеше сè според планот, напиша Меси. на социјалните мрежи.

Аргентина во неделата ја совлада Франција на пенали во финалето на Светското првенство во 2022 година. По натпреварот, Меси беше прогласен за најдобар играч на Светското првенство.

Репрезентацијата на Аргентина по трет пат во историјата стана светски шампион. Претходно, Аргентинците ја освоија титулата во 1978 и 1986 година.