Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 729 тестови, при што се регистрирани 96 нови случаи со КОВИД-19, како и едно починато лице во болнички услови од Прилеп на 69-годишна возраст и 37 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“, се регистрирани уште две починати лица од Скопје (81г и 91г), кои починале во домашни услови.

Од 96 новозаболени од Скопје се 55, Битола – 10, Куманово – 8, Тетово – 6, Прилеп – 4, Кавадарци, Велес, Охрид, Штип и Крива Паланка – по 2, Неготино, Радовиш и Богданци – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (96), регистрирани се 19 реинфекции.

Од 37 оздравени пациенти од Скопје се 20, Куманово и Кавадарци – по 4, Велес – 3, Штип и Неготино – по 2, Битола и Берово – по 1.

Направени се 729 тестови: ИЈЗ-107, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-32, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-10, ЦЈЗ Куманово-24, Институт за микробиологија–59, Жан Митрев (Филип Втори)-7, Авицена-15, Биотек 16, Систина-5, лабораторија Лаор-1, Синлаб-3, Ремедика-5, Плодност-2, Никоб Лаб-16, ВФВ Медикал-3, Ели Медика Плус-4, Спектра-ММ-2, Рапид Лаб–1 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 337.

Досега во земјата се направени вкупно 2.168.157 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.775, бројот на оздравени пациенти е 332.806, на починати е 9.534, а на активни случаи изнесува 435.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      161318, Активни   264
Куманово    18211, Активни    20
Битола      17923, Активни    24
Прилеп      15484, Активни    21
Тетово      14461, Активни    15
Кавадарци   12075, Активни    13
Велес 10796, Активни    17
Охрид 10305, Активни    14
Гостивар    10274, Активни    1
Струмица    8774, Активни     0
Штип  8751, Активни     11
Кичево      6070, Активни     7
Кочани      5544, Активни     0
Струга      5171, Активни     0
Гевгелија   4876, Активни     3
Неготино    4140, Активни     5
Ресен 3029, Активни     7
Радовиш     2835, Активни     3
Свети Николе      2793, Активни     0
Крива Паланка     2662, Активни     3
Делчево     2183, Активни     0
Берово      1873, Активни     1
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1477, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1124, Активни     5
Богданци    1101, Активни     1
Крушево     1037, Активни     0
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   798, Активни      0
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0.