Најмалку четири лица се повредени во напад со нож во Нумедал во југоисточна Норвешка, соопшти денеска локалната полиција.

Норвешката полиција веднаш по нападот соопшти дека е уапсен осомничениот за инцидентот.

Една од жртвите се наоѓа во критична состојба.