Причината за отворање на случајот е можно кршење на регулаторната рамка на УЕФА, заради проектот Суперлига.

Реал Мадрид, Јувентус и Барселона, за разлика од другите девет клубови основачи на турнирот, не ја напуштија Суперлигата.

Арсенал, Челси, Ливерпул, Манчестер Сити, Манчестер Јунајтед, Тотенхем, Милан, Атлетико, Интер претходно се договорија со УЕФА за реинтеграција.