Вооружениот конфликт во Појасот Газа трае веќе шест дена, а бројот на мртви и ранети расте, и нема најави дека ситуацијата ќе започне да се смири.

Немирите меѓу Израел и Хамас не стивнуваат, згора на тоа, тие стануваат сè поинтензивни.

Погледнете го видеото, како луѓе бегаат од пажа, откако ги слушнаа сирените: