-Луѓето од областа Таканда Алто беа евакуирани во понеделникот навечер и вторникот наутро, откако лавата почна да еруптира од втората пукнатина на вулканот Камбре Виеја, изјави градоначалникот на Ел Пасо, Серхио Родригез за државната телевизија ТВЕ.

Лавата која извира од првата вулканска ерупција на Канарските Острови во последните 50 години ги принуди властите да евакуираат друг дел од општината Ел Пасо на островот Ла Палма.