Утрово министерот за здравство, Венко Филипче, одржа прес-конференција пред арената А1 СЦ Борис Трајковски каде рече дека се вакцинирани речиси 30 илјади граѓани и зголемен интересот за вакцинација во земјава.

Венко Филипче додаде дека од утре почнува вакцинацијата на лицата од 74 и 73 години.

Но, и покрај овие информации тој каажа гаф. Имено, наместо да каже дека руската вакцина се вика „Спутник В“, термин кој го користат во целиот свет, тој вика „Спутник 5“.

Погледнете повеќе од видеото.