На Твитер налогот на полицијата на Црна Гора е објавено видео од приведувањето и носењето во полициска станица.

-Службеници на полицијата превземаат планирани активности насочени кон криминални групи. Уапсени се повеќе лица. Активностите се во тек, стои во објавата.

Како што наведува весникот „Вјести“, повикувајќи се на неименуван извор вклучен во истрагата, тој бил уапсен поради сомнение дека организирал криминална група која планирала и извршила тешки кривични дела за кои следува затворска казна до 40 години.

Во акцијата, како што се наведува, уапсени биле уште најмалку четири лица.

Според информациите на „Вјести“, Кашчелан и уште три лица биле уапсени во Котор, а еден од Плевља.