Во Осло две лица го загубија животот, а неколку се повредени во напад пред геј клуб.

– Во Осло сум, утре е Прајд овде – пред малку дошол маж пред најпопуларниот геј бар и почнал да пука – потврдено е дека две лица се мртви. Засега велат дека се двајца загинати и десет повредени, многумина тешко повредени – изјави Марко Михаиловиќ, кој се наоѓа во Осло.

– Сите сме живи од Србија. Седам до еден од локалните организатори додека ги повикува другите гости од странство да провери дали се живи… Страшно чувство… Полицијата се уште не дала изјави за мотивот на осомничениот, но препорача Осло Прајд и сите други настани да бидат откажани денес. рече тој на Твитер.

Се истражува како тероризам, а објавено е и видео од настанот.

Престрелката во Осло, рано утринава, во која загинаа две лица, а неколкумина беа повредени, се истражува како криминален акт на тероризам, изјави за Ројтерс портпаролот на градската полиција.

Две лица загинаа, а 14 се повредени во пукање во ноќен клуб и околните улици во Осло, главниот град на Норвешка, соопшти полицијата.

Како што беше наведено, утринава во 01:19 часот полицијата добила неколку пријави за пукање во центарот на градот, а по пристигнувањето на местото напаѓачот брзо бил поразен, пренесува Ројтерс.

„Потврдено е дека две лица се мртви“, соопшти полицијата во Осло во објава на Твитер.

Околу 14 лица се префрлени во болница, од кои неколку се здобиле со тешки телесни повреди, соопшти полицијата.

Местото на злосторството се протегало на неколку локации, од лондонскиот паб до друг клуб во близина, како и околните улици, а во една од нив убиецот бил набрзо уапсен, само неколку минути по отворањето на оганот, изјави полицискиот претставник Тор Барстад за весникот Пост. канцеларија.

London Pub е популарен геј бар и ноќен клуб во центарот на Осло.

„Видов човек со торба во раката. Тој извади пиштол и почна да пука“, изјави новинарот Олав Ренеберг, кој беше сведок на пукањето во норвешката престолнина, каде што беше планирана геј парада за сабота, пренесе Ројтерс.

Извор: Блиц.рс

Фото: EPA: Javad Parsa