Португалија води со 2-0 на полувреме против Турција во второто коло од Европското првенство (ЕП), а посебно внимание привлече вториот погодок, односно автогол на Самет Акајдин.

Акајдин не забележа дека голманот Бајиндир не е на гол-линијата и ја испрати топката во сопствената мрежа за предност од 2-0 на Португалците.