Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа од направени 1.317 тестови се регистрирани се нови 600 случаи со КОВИД-19, како и шест починати пациенти – по двајца од Скопје (66г и 75г) и Охрид (83г и 83г) и по еден од Ресен (72г) и Радовиш (72г)), и 743 оздравени пациенти, соопшти Министерството за здравство.

Согласно, регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин“ регистрирани се четири починати лица од Кочани (85г), Струга (69г), Куманово (72г) и Кичево (62г). Две лица се починати во болнички услови и две во домашни услови. Лицата за починати се регистрирани во период од 16.07 до 08.08.2022 година.

Од 600 новозаболени од Скопје се 229, Охрид 46, Битола 38, Куманово 35, Прилеп 30, Тетово 26, Велес 25, Кавадарци 24, Струмица 23, Гостивар 19, Штип 17, Радовиш 11, Кочани 10, Гевгелија 9, Неготино 8, Струга, Крива Паланка, Делчево, Берово и Дебар по 5, Богданци и Кратово по 4, Ресен, Крушево и Пехчево по 3, Кичево, Виница и Пробиштип по 2 и Демир Хисар и Демир Капија по 1.

Од вкупниот број на позитивни (600), регистрирани се 134 реинфекции.

Од 743 оздравени пациенти од Скопје се 284, Битола 56, Кавадарци 36, Охрид 33, Куманово 32, Прилеп 30, Гостивар 29, Тетово 26, Велес и Струга по 23, Штип 22, Струмица 20, Радовиш 16, Неготино 15, Свети Николе 14, Кочани и Кичево по 12, Крива Паланка 9, Берово 8, Делчево 7, Ресен 6, Гевгелија, Богданци и Кратово по 5, Виница и Демир Хисар по 3, Дебар, Крушево и Демир Капија по 2 и Пехчево, Македонски Брод и Македонска Каменица по 1.

Направени се 1.317 теста преку: ИЈЗ-146, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-35, ЦЈЗ Прилеп-17, ЦЈЗ Тетово-30, ЦЈЗ Куманово-49, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-16, Институт за микробиологија–142, Жан Митрев (Филип Втори)-8, Авицена-55, Биотек-35, Систина-32, лабораторија Лаор-8, Синлаб-4, Ремедика-5, Плодност-5, Генеа-8, Никоб Лаб-25, ВФВ Медикал-4, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-4, Рапид Лаб–6, Жан Митрев Струмица–1, Рамус-11 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) вкупно 585.

Досега во земјата се направени вкупно 2.133.045 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 333.948, бројот на оздравени пациенти е 320.449, на починати е 9.410, а на активни случаи изнесува 4.089

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје      157312, Активни   1582
Куманово    17772, Активни    195
Битола      17271, Активни    270
Прилеп      15106, Активни    189
Тетово      14245, Активни    199
Кавадарци   11682, Активни    193
Велес 10540, Активни    136
Гостивар    10123, Активни    148
Охрид 9877, Активни     229
Струмица    8605, Активни     108
Штип  8558, Активни     101
Кичево      5961, Активни     49
Кочани      5369, Активни     72
Струга      5065, Активни     89
Гевгелија   4693, Активни     70
Неготино    4012, Активни     68
Ресен 2952, Активни     33
Радовиш     2762, Активни     83
Свети Николе      2745, Активни     13
Крива Паланка     2569, Активни     22
Делчево     2050, Активни     28
Берово      1777, Активни     34
Дебар 1777, Активни     34
Валандово   1574, Активни     14
Виница      1438, Активни     18
Пробиштип   1292, Активни     4
Богданци    1069, Активни     12
Кратово     1068, Активни     26
Крушево     1000, Активни     34
Демир Хисар 902, Активни      15
Македонски Брод   774, Активни      6
Демир Капија      617, Активни      7
Македонска Каменица     530, Активни      3
Пехчево     497, Активни      3
Дојран      364, Активни      2.