Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 2.732 тестирања, а регистрирани се 436 нови случаи со КОВИД-19: Скопје – 203, Битола – 24, Куманово и Кавадарци – по 22, Велес и Штип – по 21, Прилеп – 19, Кочани – 16, Тетово – 12, Пробиштип – 9, Охрид – 8, Неготино и Свети Николе – по 6, Кичево, Крива Паланка и Делчево – по 5, Струмица и Берово – по 4, Гевгелија, Кратово и Дојран – по 3, Гостивар , Радовиш, Ресен, Виница, Валандово и Демир Хисар – по 2, Струга, Крушево и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се седум починати лица од кои три од Скопје (66г,69г и 86г) и по едно починато лице од Кавадарци (79г), Охрид (76г), Демир Хисар (17г) и Штип (73г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Регистрирани сe 321 оздравен пациент од: Скопје – 145, Куманово – 32, Штип и Прилеп – по 20, Велес – 17, Кочани – 14, Кавадарци – 12, Битола – 9, Крива Паланка – 8, Струмица – 6, Кичево и Гевгелија – по 5, Тетово и Кратово – по 4, Пробиштип – 3, Свети Николе, Гостивар, Ресен, Виница, Крушево, Дебар и Богданци – по 2, Радовиш, Валандово и Демир Хисар – по 1.

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин“, се пријавени четири починати лица со датум на смрт од 01.09.2021 година до 22.10.2021 година. Регистрирани се две починати лица од Гостивар и по едно починато лице од Кочани и Кичево на возраст од 55 до 86 години, од кои две се починати во болнички услови, а две во домашни услови.

Направени се 2.732 тестови преку: ИЈЗ-258, ЦЈЗ Скопје-77, ЦЈЗ Битола-50, ЦЈЗ Прилеп-29,
ЦЈЗ Тетово–52, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-19, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–160, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-132, Биотек-129, Систина-59, лабораторија Лаор-71, Синлаб-8, Ремедика-16, Плодност–36, Генеа-9, Никоб лаб-258, ВФВ Медикал-21, Ели Медика-31, Ројал Медика –15, Спектра-ММ-6, Рапид Лаб – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.192.

Досега во земјата се направени вкупно 1.375.566 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД – дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 201.292, бројот на оздравени пациенти е 187.695, на починати е 7.098, а на активни случаи изнесува 6.499.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 88111, Активни 3258
Куманово 12217, Активни 445
Тетово 10992, Активни 127
Прилеп 9427, Активни 256
Гостивар 8000, Активни 23
Битола 7402, Активни 231
Велес 6760, Активни 332
Кавадарци 6249, Активни 220
Охрид 6150, Активни 199
Штип 6122, Активни 207
Струмица 5905, Активни 134
Кичево 4089, Активни 69
Струга 3839, Активни 43
Кочани 3546, Активни 177
Гевгелија 2546, Активни 82
Неготино 2377, Активни 45
Свети Николе 2003, Активни 82
Крива Паланка 1621, Активни 137
Радовиш 1590, Активни 46
Ресен 1585, Активни 43
Дебар 1453, Активни 3
Берово 1237, Активни 25
Делчево 1158, Активни 38
Виница 1086, Активни 35
Пробиштип 1007, Активни 60
Валандово 852, Активни 24
Кратово 642, Активни 31
Богданци 584, Активни 25
Крушево 547, Активни 14
Демир Хисар 483, Активни 34
Македонски Брод 477, Активни 2
Демир Капија 410, Активни 1
Македонска Каменица 357, Активни 41
Пехчево 320, Активни 4
Дојран 148, Активни 6.