Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 4.015 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на КОВИД-19 и тоа во Скопје – 183, Охрид – 24, Штип – 20, Струмица – 19, Куманово – 15, Прилеп – 14, Тетово и Велес – по 13, Битола и Кавадарци – по 11, Свети Николе– 7, Кочани, Гевгелија и Ресен – по 5, Кичево – 4, Крива Паланка – 3, Гостивар, Струга, Радовиш и Пробиштип – по 2, Неготино, Делчево, Виница, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани сe 551 оздравен пациент од: Скопје – 212, Тетово – 53, Куманово и Гостивар – по 46, Кичево – 38, Струга – 25, Охрид – 19, Битола – 13, Прилеп и Кавадарци – по 12,Струмица, Штип и Свети Николе – по 9, Кочани – 8, Велес, Ресен и Дебар – по 5, Крива Паланка, Виница, Пробиштип, Валандово и Кратово – по 3, Неготино, Берово, Македонски Брод и Пехчево – по 2, Гевгелија и Богданци – по 1.

Пријавени се 23 починати лица и тоа осум од Скопје на возраст од 89, 88, 78, 77, 77, 66 и две лица на 60 години, три починати лица од Велес на возраст од 62, 59 и 59 години, по две починати лица од Куманово на возраст од 75 и 63 години и Кавадарци на возраст од 72 и 65 години, по едно починато лице од Тетово на 67 години, Прилеп на 75 години, Битола на 95 годни, Струмица на 87 години, Штип на 45 години, Струга на 62 години, Свети Николе на 66 години и Радовиш на 63 годишна возраст.

Од пријавените 23 лица, 20 се починати во болнички услови, а три лица се починати во домашни услови.

Направени се 4.015 тестови и тоа преку: ИЈЗ-188, ЦЈЗ Скопје-44, ЦЈЗ Битола-70, ЦЈЗ Прилеп-55, ЦЈЗ Тетово–54, ЦЈЗ Куманово-49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија – 0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–228, Жан Митрев (Филип Втори)-80, Авицена-172, Биотек-205, Систина-71, лабораторија Лаор-263, Синлаб-13, Ремедика-5, Плодност–54, Генеа-5, Никоб лаб-360, ВФВ Медикал-52, Ели Медика-57, Ројал Медика –17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.973.

Досега во земјата се направени вкупно 1.252.094 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 186.914 бројката на оздравени пациенти е 167.402, на починати е 6.460, а бројот на активни случаи изнесува 13.052.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Скопје – 5.833 активни, Тетово – 1.016, Куманово – 914, Охрид – 668, Струга – 638, Гостивар – 530, Струмица – 518, Кичево – 445, Велес – 294, Прилеп – 284, Штип – 256, Битола – 249, Кавадарци – 205,
Дебар – 144, Радовиш – 119, Свети Николе и Ресен по 109, Кочани – 137, Гевгелија – 77,
Делчево – 68, Кратово – 54, Крива Паланка – 53, Берово – 48, Виница и Пробиштип по 44, Неготино – 42, Валандово – 33, Македонски Брод – 32, Македонска Каменица – 22, Богданци – 20, Крушево – 15, Демир Хисар – 14, Пехчево – 10, Демир Капија и Дојран по четири активни случаи.