-Воздушните и копнените сили на ИДФ сега го напаѓаат појасот Газа, објавија Израелските одбранбени сили на Твитер веднаш по полноќ по локално време.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху најави дека ќе ги интензивира нападите врз Газа, додека претставникот на ООН за Блискиот исток повика на прекин на огнот и предупреди дека „цената на војната ја плаќаат обичните луѓе“.