Во Скопје, претежно сончево и потопло со слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се спушти до 7, а максималната ќе достигне до 27 степени.

Ќе преовладува значително потопло време, до понеделник претежно сончево со слаб до умерен јужен ветер. Од вторник ќе се зголемуваат условите за појава на пороен дожд и грмежи во попладневните часови.