Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, најави предвремени избори, но не прецизираше датум; дополнително најави и низа економски мерки.

Повторно ги повика претставниците на опозицијата на преговори – пред распуштање на собранието и распишување избори.

Тој ја отфрли идејата за формирање преодна влада и рече дека оние кои сакаат промена мора да ја постигнат на избори.

Премиерката Ана Брнабиќ повтори дека е подготвена да поднесе оставка во секој момент и ја обвини опозицијата за злоупотреба на две масовни убиства.

Поради нив – десетици илјади граѓани секоја недела протестираат барајќи разрешување на министерот за полиција и директорот на разузнавачката служба, распуштање на РЕМ и одземање на националните фреквенции од две телевизии.

Вучиќ најави и голем број економски мерки.