На форумот, што официјално ќе го отвори премиерот Зоран Заев, ќе се дебатира и за инфраструктурата, енергијата, туризмот, паметни градови и одржлив развој.

Меѓу учесниците на форумот се и премиерот на Албанија Еди Рама, еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји кој ќе се обрати преку видео-конференциска врска, потоа вицепремиерите Никола Димитров и Фатмир Битиќи, министрите за надворешни работи Бујар Османи, за финансии, Фатмир Бесими, за економија Крешник Бектеши, за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, за правда Бојан Маричиќ, гувернерката Анита Ангеловска Бежоска, министерката за финансии и економија на Албанија, Анила Денај, амбасадорите на САД, Велика Британија, Германија, Грција и Полска во Македонија, првите луѓе во канцелариите на Светска банка и на ЕБРД во земјава, Масимилијано Паолучи и Анди Аранитаси, како и домашни стопанственици, универзитетски професори и новинари, гости од Словенија, Србија итн.

Како што информираат од Министерството за економија, министерот Бектеши ќе биде говорник на панелот „Инфраструктура, енергија и туризам: двигатели на долгорочен просперитет“.

Дејан Павлески, директор на Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот ќе учествува на Панел дискусијата „Перспективи на странски директни инвестиции (СДИ) во Македонија“ со дискусија на тема „СДИ перспективи во Македонија“.

Организатор на Економскиот Форум во Скопје е Делфи Економскиот Форум заедно со Грчката бизнис асоцијација од Македонија.

Целта на Економскиот форум во Скопје е да прерасне во средба на високо ниво на најсилните локални и меѓународни политички лидери и бизнисмени во пресрет на континуираните предизвици со кои се соочува Македонија, но и поширокиот регион.