Заложниците остануваат едно од главните прашања за конфликтот на Блискиот исток. Катар и Франција посредуваа со Израел и палестинската исламистичка група Хамас за снабдување со лекови на околу 45 израелски заложници кои ги држеше групата во Газа во замена за хуманитарна и медицинска помош за Палестинците.

Двете земји рекоа дека помошта ќе го напушти Катар за Египет во среда пред да биде донесена преку граничниот премин Рафах.

Лековите, заедно со друга хуманитарна помош, ќе бидат доставени до цивилите во Појасот Газа, во најпогодените и најранливите области, во замена за набавка на лекови потребни за израелските затвореници во Газа, рече портпаролот на катарското Министерство за надворешни работи, Маџед ал-Ансари.

Тој не даде детали за тоа колку или каква помош ќе биде испорачана, пренесува Ројтерс.

Кабинетот на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху соопшти дека два авиони на катарските воздухопловни сили ќе слетаат во Египет во среда со дрога купена во Франција на списокот обезбеден од Израел.

Претходно, Филип Лалио, шеф на кризниот центар на француското Министерство за надворешни работи, кој ги организира хуманитарните напори, рече дека разговорите траат со недели и дека првичната идеја е од семејствата на некои од израелските заложници.Секој од 45-те заложници ќе биде снабден со конкретни медицински пакети неколку месеци. Меѓународниот комитет на Црвениот крст ќе координира на терен.

Меѓу заложниците има и француски државјани, но помошта не е за нив.