Земјотрес со интензитет од 6,5 степени го погоди денеска западен Авганистан, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот бил на 36 километри северно од градот Херат, каде живеат околу 272 илјади луѓе. Длабочината на земјотресот е десет километри.

Засега нема информации за жртви или штети, додаваат од Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар. рп/Фото: МИА архива .