По серијата земјотреси кои утринава ја тресат Битола предмалку почувствуван нов земјотрес.

Според информациите од Европскиот медитерански сеизмолошки центар јачината била меѓу 2.5 степени според Рихтеровата сакала, со длабочина од 10 км и со епицентар 12 километри од Скопје, поточно во Студеничани.