Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 6.647 тестови, а регистрирани се 1.837 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 890, Битола – 104, Кавадарци – 95, Куманово – 81, Тетово – 68, Прилеп и Струмица – по 60, Гостивар – 45, Неготино – 42, Велес – 40, Радовиш – 36, Штип и Гевгелија – по 32, Охрид – 31, Кичево и Кочани – по 29, Ресен – 22, Струга и Делчево – по 21, Крива Паланка – 17, Свети Николе – 16, Богданци – 15, Валандово – 13, Македоснки Брод – 7, Пробиштип и Кратово – по 6, Виница – 4, Берово, Крушево и Македонска Каменица – по 3, Демир Капија и Пехчево – по 2, Демир Хисар и Дојран – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.837), регистрирани се 246 реинфекции.

Регистрирани сe 85 оздравени пациенти од: Берово – 26, Скопје – 22, Кочани – 13, Пехчево – 12, Тетово – 6, Битола, Струмица, Кичево, Гевгелија, Кратово и Крушево – по1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 24 починати лица: 7 починати лица од Скопје (61г, 67г, 67г, 72г, 82г, 83г и 83г), 4 починати од Куманово (69г, 75г, 80г и 90г), 3 починати лица од Струмица (66г, 71г и 78г), по 2 починати лица од Охрид ( 48г и 69г ) и Кочани (78г и 82г) и по едно починато лице од Прилеп (66г), Битола (81г), Велес (73г), Штип (69г), Свети Николе (72г) и Пробиштип (80г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.

Од вкупниот број на починати лица (n=24), девет лица се целосно вакцинирани, а кај 23 се регистрирани коморбидитети.

Досега во земјата се направени вкупно 1.779.972 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 266.937, бројот на оздравени пациенти е 239.666, на починати е 8.362, а бројот на активни случаи изнесува 18.909.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 121321, Активни 9614
Куманово 14770, Активни 836
Прилеп 12700, Активни 598
Битола 12699, Активни 1368
Тетово 12357, Активни 577
Кавадарци 8918, Активни 863
Гостивар 8756, Активни 376
Велес 8431, Активни 511
Охрид 7905, Активни 413
Штип 7496, Активни 347
Струмица 7183, Активни 440
Кичево 4923, Активни 299
Кочани 4613, Активни 232
Струга 4360, Активни 202
Гевгелија 3730, Активни 415
Неготино 3165, Активни 301
Свети Николе 2423, Активни 148
Ресен 2355, Активни 238
Радовиш 2248, Активни 210
Крива Паланка 2201, Активни 105
Делчево 1763, Активни 147
Берово 1644, Активни 57
Дебар 1499, Активни 20
Валандово 1359, Активни 147
Виница 1284, Активни 49
Пробиштип 1252, Активни 37
Кратово 878, Активни 29
Богданци 868, Активни 101
Крушево 819, Активни 44
Демир Хисар 762, Активни 52
Македонски Брод 635, Активни 35
Македонска Каменица 497, Активни 34
Демир Капија 489, Активни 30
Пехчево 424, Активни 22
Дојран 210, Активни 12