Во периодот од јануари до април оваа година, 45-годишен жител на Радовиш во повеќе наврати извршил обљуба врз малолетничка од радовишко село, соопштија денеска од СВР Струмица.

Според соопштението, случајот бил пријавен вчера во pолициската станица во Радовиш.

За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица, по чии насоки се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот.