Според Европската комисија, постапката е поведена поради недостаток на сигурен план за обезбедување навремена испорака.

-Комисијата започна правна постапка против „Астра Зенека“ минатиот петок, рече портпаролот на ЕК на прес-конференција, објави Ројтерс.

Тој посочил дека сите 27 земји-членки на ЕУ го поддржалe овој потег, јави Танјуг.