Молскавичната победа на екстремните талибански исламисти во Авганистан и исто така молскавичниот распад на локалните власти, поддржани од САД и НАТО, претставуваат несомнена победа на светскиот тероризам и „горчлив пораз за Западот што целосно се прецени, неодоливоста на неговите вредности и верувања дека секој сака да биде како нас, без разлика на историјата, културата, идентитетот“, оценува денеска данскиот весник „Јиланд постен “.

Многу е слично мислењето и на другите западноевропски медиуми и аналитичари, кои предупредуваат дека самите Авганистанци, иако имале огромна финансиска и воена помош од Западот, пропуштиле судбоносна можност да го уништат исламскиот фанатизам во нивната земја.

Францускиот дневен весник „Ле Монд“ смета дека катастрофалните американски проценки за силата на талибанците доведоа до страшен удар врз владата на американскиот претседател Џо Бајден, и вели, „САД ги турнаа Авганистанците во волчјата вилица. “

Коментаторите, исто така, посочуваат дека европските сојузници на Америка, и покрај жртвите, беа и сега се целосно немоќни да направат било што, и сега постои голема загриженост и страв во Европската унија од очекуваниот прилив на авганистански бегалци.

Главниот уредник на италијанскиот весник „Република“, Маурицио Молинари, го обвинува „авганистанскиот народ што не се брани од талибанската инвазија“.

„Авганистанците очигледно немаа доверба во својата влада, што значи дека 20 -годишната огромна странска помош не беше доволна за да предизвика аверзија кон џихадот во таа земја“, напиша Молинари.

„Мораме да ја имаме на ум силната лекција за тоа што се случи во Кабул, а тоа е дека џихадизмот може да се искорени само доколку муслиманите во нивните земји најдат сила и храброст да го отфрлат џихадизмот од своите определби и уверувања“, дополни уредникот на „Република“ во уводникот.

Швајцарскиот весник „Ноје Цирхер Цајтунг“ истакнува дека прозападните авганистански власти првенствено се бореа за влијанието со племенските водачи, наместо да ги здружуваат силите за борба против талибанците, додека корупцијата и лошото владеење со земјата ја докусурија веќе слабата држава.

Берлинскиот весник „Тагесшпигел“ смета дека враќањето на талибанците во Авганистан „борбениот исламизам, меѓународниот тероризам, ќе го прослават како победа над презрениот, омразен Запад … силно радувајќи се дека дури и „големата сатанска Америка е фрлена на колена во пресрет на 20-годишнината од нападикте од 11 септември 2001 година “.

Независниот руски весник „Новаја газета“ е на мислење дека блиц-кригот на талибанците е „победа на теророт … значи дека поразените џихадисти од денеска ќе почнат да регрутираат нови борци преку социјалните мрежи и сите европски разузнавачки служби мора внимателно да почнат со превод и анализа на петочните проповеди во џамиите “.

Можно е да се очекува, додава московскиот весник, во Авганистан да почнат да се формираат центри за обука на терористите и нивните упоришта, а „под знамето на талибанците, тие можат да очекуваат многу удобни услови“.

Францускиот деловен дневен весник „Лезеко“, укажува на фактот дека Кина воспостави важни врски со талибанците, но „Пекинг им вели на талибанците:„ Шеријатот е во ред “, Ал Каеда никако“.

„Лезеко“ е со ставот дека враќањето на талибанците на власт во Авганистан е „најтешкиот пораз на Западот од Суецката криза во 1956 година, а во 1975 година, по падот на Сајгон, ниту Брежњев во СССР, ниту Мао во Кина успеаја да извлече добивка и предност од понижувањето на Америка … што нема да биде случај со кинескиот Си Џинпинг денеска, кој веќе се појавува како бариера за муслиманскиот тероризам “.