Бугарија го протера поглаварот на Руската православна црква во Софија заедно со двајца белоруски свештеници, изјави премиерот Николај Денков во петокот на прославата на Денот на независноста на неговата земја.

Тие беа обвинети дека дејствувале спротивно на интересите на Бугарија, а Агенцијата за национална безбедност (ДАНС) ги регистрирала како лица кои треба да бидат протерани од земјата бидејќи, како што рече Денков, биле наведени во таен извештај.

Црквата во Софија ќе престане да работи додека Руската православна црква не донесе одлука за нејзината иднина, изјави руската амбасадорка во Бугарија Елеонора Митрофанова за ТВ каналот „Русија 24“.

Нема конкретно обвинение

Против свештеникот не е покренато конкретно обвинение, објави Митрофанова на веб-страницата на руската амбасада во Софија, јави Хина, повикувајќи се на ДПА.

Напнатите односи меѓу Русија и Бугарија достигнаа најниско ниво во 2022 година, кога 70 руски дипломати и вработени во амбасадата беа протерани од земјата под сомнение за шпионажа.

Бугарија, поранешна членка на Источниот блок, е членка и на Европската унија и на НАТО.