Како што јави дописникот на МИА од Софија, има доволно очевидци кои го потврдуваат тоа, но постојат и доволно системи за набљудување за да се отфрли верзијата дека бугарскиот воен авион бил соборен.

Најверојатно причината, според бугарскиот адмирал Ефтимов, е ударот на авионот во водите на Црното Море, кој станало како бетон при контакт со авионот.

Тој потврди дека потрагата по црната кутија сè уште трае. Откриено е местото на несреќата, каде авионот се распрснал на илјадници парчиња на површина од 20 квадратни метри. Во реонот е забрането пливање, нуркање и преминување на пловни објекти. На авионот имало уште една ракета и сè додека не биде откриена постои ризик во оваа област, коментира адмиралот Ефтимов.

Дописникот на МИА од Софија потсетува дека експерти од невладиниот Атлантски совет во Бугарија не ја исклучуваат можноста авионот да бил соборен или од руски воен авион, бидејќи руските военовоздухопловни сили би можеле да се чувствуваат загрозени од ударот на целта од бугарскиот МиГ-29, или според другата верзија, бугарскиот воен авион можеби по грешка бил соборен од ракета истрелана од српски противвоздушни единици кои учествувале во вежбата кај Шабла.

Началникот на бугарската одбрана Ефтимов истакна дека борбените авиони во моментов престанале да летаат сè додека не заврши истрагата за инцидентот, која ќе трае 30 работни дена.