Чешкиот претседател Милош Земан ја обвини сопствената тајна служба дека го прислушкувала него и луѓето од неговиот близок круг.

„Кога разговарам со овие вработени по телефон, тие исто така ме прислушуваат“, рече Земан за Блеск во понеделникот.

Тој рече дека премиерот Андреј Бабиќ му ветил дека надзорот и прислушкувањето ќе престанат, но тоа продолжило. Тој ги дознал информациите од извор од домашната разузнавачка служба БИС. На БИС му треба судско одобрение за да спроведе телефонски надзор.

Портпаролот на тајната служба рече дека нема да ги коментира изјавите на претседателот.

Магазинот „Респект“, пак, пишува за блиските контакти што ги има еден од советниците на Земан во Русија. За време на своето патување во Москва, тој се состана и со претставници на руската државна нуклеарна корпорација Росатом.

Односите меѓу чешката влада и Русија се затегнати. Прага ги обвинува руските агенти за експлозии во чешкото складиште за муниција во 2014 година, во кои загинаа две лица.

Земан честопати се смета за проруски и неколку илјади Чеси протестираа во април оваа година за наводно заземање на руската страна во оваа афера.

Кремењ ги нарече обвинувањата невистинити. Двете влади протераа дипломати една од друга поради оваа афера.