Новозаболените по градови се во: Скопје – 152, Кавадарци – 29, Прилеп – 21, Кочани – 17, Штип – 10, Неготино – 7, Куманово и Охрид – по 6, Тетово и Гевгелија – по 5, Демир Капија – 4, Гостивар и Струмица – по 3, Велес, Струга, Свети Николе и Берово – по 2, Кичево, Крива Паланка, Дебар, Делчево, Пробиштип, Виница, Валандово и Кратово – по 1.

Регистрирани се 449 оздравени пациенти од:
Скопје – 192, Прилеп – 38, Кавадарци – 36, Куманово – 20, Штип – 17, Струмица – 16, Велес и Богданци – по 15, Гевгелија, Гостивар и Битола – по 14, Крива Паланка – 13, Неготино и Тетово – по 11, Кочани – 6, Свети Николе – 4, Кратово – 3, Делчево и Крушево – по 2, Кичево, Пробиштип, Виница, Валандово, Ресен и Дојран – по 1.

Пријавени се вкупно 21 починато лице, на возраст од 52 – 93 години и тоа: 8 пациенти од Скопје, од Прилеп и Охрид – по 2 починати лица и по едно починато лице од Куманово, Тетово, Штип, Струмица, Струга, Кочани, Неготино, Гевгелија и Пробиштип. Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 1.258 тестови преку: ИЈЗ-273, ЦЈЗ Скопје-54, Авицена-0, Биотек-185, Жан Митрев (Филип Втори)-179, Систина-244, лабораторија Лаор–0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 321, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0.

Досега во земјата се направени вкупно 567.441 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 112.930, бројката на оздравени пациенти е 98.133, на починати е 3.340, а бројот на активни случаи изнесува 11.457.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 49925, активни 5646
Прилеп 6122, активни 804
Куманово 5989, активни 395
Тетово 5795, активни 364
Гостивар 4073, активни 290
Кавадарци 3872, активни 607
Штип 3829, активни 179
Велес 3757, активни 313
Битола 3710, активни 292
Охрид 3583, активни 469
Струмица 2921, активни 211
Струга 2520, активни 175
Кочани 1971, активни 140
Кичево 1827, активни 53
Неготино 1597, активни 384
Гевгелија 1492, активни 300
Свети Николе 1149, активни 40
Крива Паланка 962, активни 119
Ресен 887, активни 92
Дебар 805, активни 18
Радовиш 780, активни 39
Делчево 764, активни 46
Берово 707, активни 62
Пробиштип 589 43
Виница 539, активни 22
Валандово 409, активни 38
Крушево 373, активни 109
Богданци 345, активни 66
Кратово 301, активни 24
Демир Хисар 300, активни 40
Демир Капија 286, активни 53
Македонски Брод 260, активни 8
Пехчево 196, активни 9
Македонска Каменица 194, активни 2
Дојран 101, активни 5