Регистрирани 105 новозаболени од Ковид-19, 403 оздравени и 45 починати, од кои 25 во последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 946 тестирања, при што се регистрирани 105 нови случаи на Ковид-19. Според податоците од Институтот за јавно здравје пријавени се и вкупно 403 оздравени пациенти и 45 починати лица, од кои 20 починале во периодот од 29 март и 10 април 2021 година, соопшти Министерството за здравство.

Од вкупниот број 105 новинфицирани од Скопје се 55, Битола 15, Тетово 9, Струмица 6, од Куманово и Кавадарци по 3, од Велес и Охрид по 2 и по еден од Прилеп, Гостивар, Штип, Кочани, Кичево, Неготино, Ресен, Дебар, Пробиштип и Македонска Каменица.

Од регистрираните 403 оздравени пациенти од Скопје се 162, Куманово 42, Прилеп 33, Битола 30, Штип и Кочани по 22, Тетово 18, Велес 17, Струмица 12, Гостивар и Гевгелија по 6, Радовиш 4, Кичево, Пробиштип, Свети Николе, Валандово и Кратово по 3, Ресен, Струга, Берово, Виница и Богданци по 2 и Кавадарци, Крушево, Пехчево и Дојран – по 1.

Од пријавените 45 починати лица, 14 се од Скопје ( 51г, 58г, 65г, 68г, 69г, 70г, 70г, 70г, 73г, 76г, 81г, 81г, 81г и 83г), 5 лица од Прилеп (42г, 61г, 63г, 64г и 76г ), 4 лица од Куманово (71г, 77г,78г и 88г) по 3 лица од Битола (44г, 68г и 70г), Гостивар (51г, 60г и 75г) и Охрид (62г, 74г и 77г), по 2 лица од Тетово (63г и 71г), Свети Николе (57г и 71г) и Струга (69г и79г) и по едно починато лице од Кочани (82г), Велес (34г), Струмица (80г), Радовиш (93г), Берово (70г), Богданци (72г) и Неготино (83г). Три пациенти се починати во домашни услови, а останатите 42 во болнички услови, меѓу нив се пријавени 20 пациенти починати во период од 29 март и 10 април 2021 година.

Направени се 946 тестови и тоа преку ИЈЗ-72, ЦЈЗ Скопје-21, ЦЈЗ Битола-22, ГОБ 8-ми Септември -5, Институт за микробиологија – 78, МАНУ – 44, Жан Митрев (Филип Втори) – 68, Авицена -147, Биотек – 109, Систина – 153, Синлаб – 3, Плодност – 33, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 191.

Досега во земјата се направени вкупно 724.668 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 152.685, бројката на оздравени пациенти е 133.473, на починати е 4.936, а бројот на активни случаи изнесува 14.276.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 67459, активни 6514

Куманово 8558, активни 1033

Прилеп 8180, активни 621

Тетово 7123, активни 540

Битола 6166, активни 910

Велес 5409, активни 495

Гостивар 5120, активни 342

Кавадарци 5115, активни 364

Штип 4895, активни 343

Охрид 4915, активни 455

Струмица 4017, активни 478

Струга 2943, активни 155

Кочани 2727, активни 207

Кичево 2475, активни 255

Гевгелија 2177, активни 224

Неготино 2159, активни 184

Свети Николе 1493, активни 113

Крива Паланка 1208, активни 60

Ресен 1211, активни 192

Радовиш 1090, активни 96

Берово 1015, активни 47

Делчево 952, активни 84

Дебар 931, активни 37

Виница 824, активни 128

Пробиштип 774, активни 31

Валандово 660, активни 56

Богданци 491, активни 60

Крушево 481, активни 98

Демир Капија 394, активни 24

Демир Хисар 388, активни 67

Кратово 353, активни 6

Македонски Брод 355, активни 18

Пехчево 262, активни 17

Македонска Каменица 233, активни 16

Дојран 132, активни 6.