ДУИ денеска во Липково одбележаа 20 години од конфликтот во земјава. Во посета на Липково беа лидерот Али Ахмети, придружуван од министри и пратеници на ДУИ.

Преку Фејсбук се огласи и Вицепремиерот во Владата на Зоран Заев, Артан Груби.

Тој сподели цитат од оџата Јакуп Асипи, а напиша дека борците од 2001 се „маченици на нацијата“.