Ердоган го призна поразот

Турскиот претседател Реџеп Ердоган призна дека владејачката Партија на правдата и развојот (АКП), која тој ја предводи, не ги постигнала посакуваните резултати на општинските избори во републиката на 31 март.

„Девет месеци по нашата победа на парламентарните и претседателските избори во мај 2023 година, за жал не го постигнавме резултатот што го посакувавме и на кој се надевавме на општинските избори. Резултатите ќе се анализираат, тоа ќе го направиме самокритички и објективно“, рече Реџеп Таип Ердоган од Анкара.

„Изборите достојни за демократијата“

Ердоган ги нарече изборите достојни за демократија.

„Народот преку гласачките кутии ни ја пренесе својата порака, својата волја и предупредувања“, рече претседателот на република.

Ердоган рече дека тој и неговата партија нема да ги игнорираат резултатите од гласањето.

„Нема да ја игнорираме одлуката на нашиот народ, нема да дејствуваме против нивната волја и да ја доведуваме во прашање“, објасни претседателот, прецизирајќи дека АКП и администрацијата предводена од него ќе ги исправат „направените грешки“ во следните четири до пет години.

Висока излезност – НРП со победа

Според 95,08 отсто од преброените ливчиња, главната опозициска Народно-републиканска партија (НРП) има поддршка од 37,47 отсто од гласачите во земјата, а владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) има поддршка од 35,67 отсто од гласачите, пренесува Си-ен-ен.

Одѕивот на гласачите бил 73,95 отсто.

Екрем Имамоглу нов градоначалник на Истанбул

Во текот на ноќта, градоначалникот на метрополата Истанбул, Екрем Имамоглу, кој уште еднаш беше промовиран како кандидат за функцијата на кемалистичката НРП, објави победа на изборите. Имамоглу рече дека води во локалното гласање со повеќе од еден милион гласови со преброени 96 отсто од гласачките ливчиња.

Битката за Истанбул

Шефот на државата Реџеп Ердоган беше особено вклучен во битката за Истанбул, каде што беше градоначалник во 1990-тите пред да го преземе раководството во земјата за поддршка на неговиот кандидат, поранешниот министер Мурат Курум.

Неговата цел беше да го врати најголемиот и најбогат град во земјата од актуелниот градоначалник на НРП, Екрем Имамоглу, кој му го одзеде во 2019 година, давајќи му го најголемиот изборен пораз. Ердоган го претставува како „градоначалник со скратено работно време“ затоа што е впиен во неговите национални амбиции да освои поени за претседателските избори во 2028 година.

Во Турција на 31 март беа избрани градоначалници на 30 водечки градови, шефови на општини и други локални власти.

По значајните придобивки, водачот на главната опозициска Народно-републиканска партија, Озгур Озел, рече дека гласачите наложиле „нова политика“ во Турција, чија цел е да се балансира политичкиот пејзаж на земјата.

Анкара во рацете на противкандидатот на Ердоган

Малку порано својата победа ја објави и актуелниот градоначалник на Анкара Мансур Јаваш, кој беше и кандидат за градоначалник на главниот град од НРП. Според последните податоци (според 89,6 отсто од преброените гласови), Јаваш добил поддршка од 59,98 отсто од гласачите, додека 31,9 отсто од граѓаните гласале за кандидатот на владејачката Партија на правдата и развојот (АКП) Тургут Алтнок.

Помали партии

На трето место останува прокурдската Партија за единство и демократија /ДЕМ/ со 5,81%. Исламистичката Партија за нов просперитет останува на 4-та позиција со 5,18%. Партијата за националистичка акција (ПНД) го зазеде петтото место со 3,65%.

Граѓаните слават

Граѓаните навечер влегуваа во своите автомобили, свиреа и пуштаа празнична музика. Огромен број луѓе се собраа во областа на градското собрание на Анкара. Луѓето вееја турски знамиња и знамиња на Турската народна ослободителна армија, како и знамињата на основачот на Република Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Од доцните вечерни часови до раните утрински часови, цели семејства со мали деца и бебиња се возеле низ Анкара со своите автомобили, пеејќи и танцувајќи, придружувани од тапани, пренесе БТА.

Во Измир, Џемил Тугај води откако се преброени 68 отсто од гласовите против кандидатот на АКП со 48,23 наспроти 37,06 отсто.

Тоа значи дека кандидатите на опозицискиот блок ги освојуваат Истанбул, главниот град Анкара и Измир веќе во првиот круг. Опозицијата доминира во европскиот дел на Турција и во крајбрежните егејски региони, додека Партијата на правдата и развојот води во Анадолија.

РНП очекува победа во провинциите Анталија, Адана, Адјаман, Афионкарахисар, Едрене, Хатај, Бурса итн. АКП води во Аксарај, Бајбурт, Бингјол, Бајбурт, Газиантеп итн.

2 убиства и 12 ранети

Во турските медиуми се шпекулира дека при гласањето биле извршени 2 убиства. Има и околу 12 ранети.

Според податоците на МВР, безбедноста на изборите ја обезбедувале околу 600.000 претставници на органите на прогонот и волонтери.