На повеќето Азиски берзи цените на акциите паднаа, додека доларот зајакна откако претседателот на ФЕД Џером Пауел рече дека централната банка внимателно ќе ги намали каматните стапки. Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, со исклучок на Јапонија, беше околу 06:00 часот пониски за околу 1 процент.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,5 отсто, додека цените на акциите во Хонг Конг, Јужна Кореја, Австралија и Шангај паднаа меѓу 0,2 и 1,8 отсто.

Падот на цените на акциите во Хонг Конг и Шангај е резултат, како и минатата недела, на бавниот раст на кинеската економија и стравувањата од продлабочување на кризата на пазарот на недвижности.

Така, кинеските берзански индекси се лизнаа на ново најниско ниво во последните пет години, а инвеститорите не беа охрабрени ниту од новите стимулативни мерки на кинеската централна банка. Имено, од денеска стапува на сила одлуката за помала распределба на задолжителните резерви на банките, која треба да го стимулира кредитирањето, а со тоа и растот на економијата.

Подобро расположение нема ниту на другите азиски берзи, бидејќи се појасно е дека централните банки на западните земји нема да почнат да ги намалуваат каматните стапки толку брзо како што се надеваа инвеститорите.

Во петокот, новите податоци покажаа дека бројот на вработени во САД се зголеми значително повеќе од очекуваното во јануари, а платите исто така неочекувано пораснаа.

Тоа значи дека потрошувачката, а со тоа и притисоците врз инфлацијата, ќе продолжат да се зголемуваат. Поради ова, надежите на инвеститорите дека ФЕД веќе во март ќе почне да ги намалува каматните стапки целосно избледеа.

Дотолку повеќе што во неделата вечерта, претседателот на ФЕД, Пауел, во интервју за емисијата „60 минути“ изјави дека централната банка ќе биде внимателна при намалувањето на каматните стапки и дека тоа веројатно ќе биде со многу побавно темпо отколку што очекува пазарот.

Како резултат на тоа, вредноста на доларот во однос на кошницата валути го достигна највисокото ниво во последните осум недели на валутните пазари.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утринава се движи околу 104,18 поени, додека во петокот вечерта изнесуваше 103,96 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од 148,40 на 148,60 јени.

И американската валута зајакна во однос на европската, па цената на еврото се лизна на 1,0775 долари, додека во петокот вечерта беше 1,0785 долари.

Цените на нафтата, пак, благо пораснаа, откако минатата недела потонаа за повеќе од 7 отсто. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово зајакна за 0,32 отсто, на 77,60 долари, додека на американскиот пазар барелот порасна за 0,18 отсто, на 72,40 долари.