Едно лице го загуби животот, а две се лекуваат од вдишување чад откако пожар избувна во болница во Будимпешта рано утрово, изјави портпаролката на унгарската полиција.

Причината за пожарот е непозната, изјави портпаролката Анџелика Молнар, додавајќи дека службите за итни случаи го истражуваат инцидентот во болницата во центарот на Будимпешта.

Портпаролот на службата за итни случаи, Мате Кисди, рече дека пожарот избил на површина од пет квадратни метри на приземјето, а потоа се проширил во соседната просторија пред пожарникарите да го изгаснат пожарот. Пожарникарите преместиле 56 болнички пациенти на безбедно, рече Кисди.